توانایی های اقتصادی و مزایای سرمایه گذاری در ارمنستان

از آنجایی که ارمنستان در چهار راه اروپا-‌خاورمیانه واقع شده و امکان استفاده از موقعیت جغرافیایی و روابط حسنه خود با اروپا، خاورمیانه و کشورهای تازه استقال یافته را در جهت افزایش حجم تجارت بین کشورها دارد می‌تواند مرکزی مناسب برای آغاز همکاری‌های بین‌المللی باشد.

تولید کننده و پخش انواع کیسه های زباله,نایلون,نایلکس,سلفون, ترسبافان, صدفی, متالایز,استرچ فیلم,کیسه و فیلم بسته بندی متالایز,کیسه و فیلم سلفون,کیسه و فیلم ترسبافان,محصولات یکبار مصرف,ظرف غذا,چاقو,قاشق,چنگال,نی آبمیوه,کیسه های زیپ کیپ,کیسه فریزر فله ای,کیسه نونی,کیسه ها و لفافه های بسته بندی,سفره,خرید و فروش ضایعات پلاستیک,مواد پلاستیک آسیاب شده و گرانول,طراحی و راه اندازی ماشین آلات پلاستیکی,ماشین آلات صنعت پلاستیک,دستگاه دوخت اتوماتیک,دستگاه تولید نایلون و نایلکس

به‌علاوه به دلیل نظام تجارت آزاد با کشورهای تازه استقلال یافته، سرمایه‌گذاران خارجی در ارمنستان از توانایی دسترسی  به بازارِ ۲۵۰ میلیون معاف از مالیات برخوردارند. گسترش اتحادیه اروپا در اول ماه می ۲۰۰۴ در واقع وابستگی متقابل سیاسی و اقتصادی میان ارمنستان و اتحادیه اروپا را بیش از پیش افزایش داد و موقعیتی بی‌نظیر برای ارمنستان و اروپا در جهت تحکیم روابط و حجم عظیم مبادلات  پدید آورد.

به دلیل شرایط مناسب و پایدار اقتصادی، نرخ صادرات از سال ۱۹۹۹ افزایش یافته و تنها اواخر سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ به علت بحران مالی بین‌المللی کمی از رشد آن کاسته شده است. در سال ۲۰۰۳ ارمنستان به عضویت کامل سازمان تجارت جهانی درآمد و امروزه تمامی قوانین تجاری این کشور منطبق بر شرایط و قوانین این سازمان است و همین امر، رشد و شکوفایی بیش‌تر در آینده را برای این کشور نوید می‌دهد، در سی سال اخیر عمده‌ترین مقولات صادرات کشور ارمنستان، نرم‌افزار، مواد غذایی، فلزات کم‌بها، مواد معدنی، سنگ‌های قیمتی و سنگ‌های نه چندان قیمتی بوده است.

تکنولوژی اطلاعات در کشور ارمنستان در دهه اخیر رشدی چشمگیر داشته و این صنعت یکی از پویاترین و فعال‌ترین بخش‌های اقتصادی ارمنستان به شمار می‌آید. این صنعت جایگاهی خاص در کشور به خود اختصاص داده که از نیروی انسانی ماهر، پشتیبانی کامل دولت و سابقه خوب کشور در امر تحقیق و توسعه برخوردار است.

بخش فعال بعدی در ارمنستان، بیوتکنولوژی و علوم وابسته به آن است، با توجه به این که اکثر شرکت‌ها امروزه به دنبال بخش تحقیق و پژوهش باصرفه و محل تولیدی مناسب  هستند بر اساس پیش‌بینی‌ها و ارزیابی‌های انجام شده در زمینه رشد مازاد کشورهای تازه استقلال یافته، صنعت بیوتکنولوژی برای پیشرفت در این کشور پتانسیلی بالاتر دارد.

همچنین صنایع الکترونیک و کنتر ل دقیق، پتانسیل رشد بالایی در ارمنستان دارند. این بخش از قوی‌ترین بخش‌های اقتصادی در زمان اتحاد جماهیر شوروی در کشور ارمنستان به شمار می‌رفت که بیش از ۲۰% از تولید ناخالص و ۳۰-۲۵% تجهیزات کامپیوتری صنایع فضا و دفاع شوروی را تأمین می‌کرد. امروزه مهندسین مجرب و ماهر ارمنستان مهم‌ترین عامل سرمایه‌گذاری در این بخش به شمار می‌آیند.

بخش انرژی نیز از توسعه‌یافته‌ترین بخش‌های اقتصادی ارمنستان است که در سال‌های اخیر یکی از مراکز مهم انرژی در منطقه در زمینه انرژی اتمی، ترمال و غیره تبدیل شده است.

دولت این کشور آماده همکاری در زمینه تکنولوژی، آموزش، علوم توریسم و بخش انرژی است. افزایش حجم کلی سرمایه‌گذاری خارجی به رشد خود در این کشور ادامه داده و امروزه به بالاترین حد خود یعنی سه برابر سرمایه‌گذاری از سال‌های ۲۰۰۶-۲۰۰۸ رسیده است. سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی نیز به همان صورت رشد داشته است. در سال ۲۰۰۸- ۲۰۰۷ نرخ رشد سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ۱۰۰% بوده. این نرخ تا سال ۲۰۰۸ به همین منوال ادامه یافته و تنها در طول سال ۲۰۰۹ به علت بحران مالی بین‌المللی کمی کاهش یافته است.

جواهرات به طور کلی و الماس به طور خاص، زمینه‌ای مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ارمنستان به شمار می‌رود که اهمیت این موضوع به دلیل وجود الماس‌کاران بسیار ماهر، قیمت‌های قابل رقابت، تجهیزات مدرن و مزایای معافیت مالیاتی برای تولید الماس در ارمنستان است. تمرکز این صنعت در ارمنستان بالا نیست و امروزه تنها حدود سی شرکت خارجی و بومی در زمینه تولید و عرضه الماس در ارمنستان مشغول به کار هستند. در کل هیچ مانعی بر راه ورود به بازار تولید الماس در این کشور وجود ندارد.

کشور ارمنستان مزایای قابل رقابت بسیاری برای سرمایه‌گذاری خارجی دارد؛ از جمله شاخصه‌های کلیدی آن نیروی کار ماهر و مقرون به صرفه و همچنین دسترسی آسان به بازار است. به علاوه باید یاد‌آوری کرد که در کشور ارمنستان هیچ گونه ممنوعیتی در مورد تبدیل سرمایه و درآمد وجود ندارد. و هیچ نوع ممنوعیتی در میزان مبادلات ارزی و مالکیت شرکت‌های خارجی وجود ندارد و بنا بر نظرسنجی‌های موسسه بین‌المللی آمار، تجارت در ارمنستان آسان‌تر از تجارت در سایر کشورهای تازه استقلال یافته جمهوری شوروی سابق است و این امر مدیون اصلاحات دولتی از قبیل آسان‌سازی سیستم مالیات، گمرک و اخذ مجوز و غیره است.

امتیاز کاربران به این مطلب: 0.0 (0 تعداد آراء)
Sending

اضافه کردن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *